Markaziy bank raisi kredit ta’tiliga sodda va tushunarli izoh berdi
Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmurotov kreditlarning to‘lov muddati uzaytirilishi bo‘yicha sodda va tushunarli qilib izoh berdi, deb xabar bermoqda Xushnudbek.uz kanali.
Qayd etilishicha, kreditlarga berilgan ta’til natijasida kreditlarning yakuniy to‘lov muddati ham uzaytiriladi. Ya’ni masalan, kreditning oxirgi muddati 2022-yil 1-yanvar bo‘lsa, ta’til berilishi oqibatida oxirgi muddati avtomatik 2022-yil 1-iyulgacha uzaytiriladi.
Tadbirkorlar hamda jismoniy shaxslar 1-oktyabrdan boshlab, avval qanday to‘lagan bo‘lsa, shunday to‘lashda davom etishadi. 6 oy davomida kreditlar bo‘yicha qarzlar yig‘ilib qolmaydi.