Qonunchilikda o‘zgarishlar. 10 ming dollargacha bo‘lgan zargarlik buyumlarini eksport qilishga ruxsat beriladi
O‘zbekiston qonunchiligida 1-dekabrdan boshlab qator o‘zgarishlar ro‘y beradi. Xususan, uy-joy subsidiyalari uchun arizalarni ko‘rib chiqish tartibiga o‘zgartirishlar kiritiladi.
Endilikda, subsidiyalar olish uchun ariza beruvchilarni tanlash komissiyalari tarkibidan Yoshlar masalalari bo‘yicha agentlik bo‘lim boshlig‘i va Bandlikka ko‘maklashish markazi rahbari chiqarib tashlandi.
Aholini bandlikka ko‘maklashish markazlari, Davlat kadastr palatasining hududiy boshqarmalari, Yoshlar ishlari agentligining boshqarmalari va tumanlar (shaharlar) hokimliklari tomonidan subsidiya olish uchun arizalar ko‘rib chiqilmaydi. Yiliga 2 marta subsidiya olish imkoniyati yaratiladi va ular birinchi navbatda yosh oilalar va chekka hududlarda ishlayotgan mutaxassislarga beriladi.
YPX postlarida «yashil» va «qizil» yo‘laklarni bosqichma-bosqich joriy etish yo‘lga qo‘yiladi. 1 dekabrdan Toshkent viloyati Ohangaron tumani «Chinor» va Namangan viloyati Pop tumani «Namangan» YHXB statsionar postlarida «yashil» va «qizil» yo‘laklar joriy etiladi. Keyinchalik tizim respublikaning boshqa statsionar postlarida ham bosqichma-bosqich joriy etiladi.
Shuningdek, haydovchilarga yo‘l harakati qoidalarini buzganliklari uchun jarima ballarini hisoblash tizimi joriy etilmoqda. Unda 12 oy ichida har bir yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun jarima ballarini hisoblash, belgilangan jarima ballari miqdoridan oshib ketgan taqdirda, haydovchini belgilangan tartibda muayyan muddatga huquqlaridan mahrum qilish, yo‘l harakati qoidalarini buzmagan haydovchilarga keyinchalik undirilganda jarima ballarini kamaytirish orqali rag‘batlantirish choralarini qo‘llash nazarda tutilmoqda.
Qonunchilikdagi o‘zgarishlardan yana biri Mobile-ID tizimi orqali fuqarolarni bepul identifikatsiya qilish muddati tugadi. Mobile-ID tizimidan foydalangan holda to‘g‘ridan-to‘g‘ri markazlar yoki notarial idoralar tomonidan fuqarolarni identifikatsiya qilish 2023 yil 1 yanvardan boshlab yig‘imsiz amalga oshiriladi.
Mahalliy zargarlarni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari joriy etiladi. Zargarlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida 1 dekabrdan boshlab quyidagi chora-tadbirlar joriy etiladi. Oltin va kumushdagi to‘lovlarni kechiktirish uchun barcha banklar va Eksportni qo‘llab-quvvatlash agentligining kafolatlari qabul qilinadi. Yakka tartibdagi zargarlar uchun kafolat olish imkoniyati yaratiladi.
Zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan oltin, kumush va boshqa xomashyoni vaqtincha olib kirish va olib chiqish uchun litsenziya talabi bekor qilinsa, zargarlar tomonidan foydalaniladigan qimmatbaho va bezakli toshlar bojxona to‘lovlaridan ozod qilinadi.