Foto: «News.rthk.hk»
«COVID-19ning keyingi to‘lqinlari asoratlariga yana 10 trillion sarflashdan oldin, bizning hisob-kitoblarimizga ko‘ra, butun olam yangi dori vositalari, jumladan, ishlab chiqilayotgan vaksinalarga 100 milliard sarflashiga to‘g‘ri keladi», — dedi u Jeneveda bo‘lib o‘tgan brifingda.
JSST bosh direktorining so‘zlariga ko‘ra, birinchi navbatda, hozir JSSTning COVID-19ga qarshi kurashish uchun dori vositalarini ishlab chiqish, ishlanmalarni tezlashtirish, ishlab chiqarish va tartibga solish bo‘yicha xalqaro dasturiga 31,3 milliard zarur.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti 11-mart kuni yangi COVID-19 koronavirus infeksiyasi tarqalishini pandemiya deya e’lon qildi. JSSTning ma’lumotlariga ko‘ra, dunyo bo‘yicha 20 milliondan ortiq kishi kasallikka chalingan bo‘lib, ulardan 737 ming nafari vafot etdi.