Shavkat Mirziyoyev Nurafshon shahri bosh rejasi bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Nurafshon shahrida bosh reja asosida amalga oshiriladigan loyihalar bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lumki, 2017-yili Toshkent viloyati markazi ushbu shaharga ko‘chirilgan, o‘tgan yili uning bosh rejasi ishlab chiqilgan edi. Bugungi kunda bunyodkorlik ishlari olib borilmoqda. Toshkent yo‘li ko‘chasi kengaytirilib, bir qavatli eski imoratlar o‘rnida ko‘p qavatli uylar, ofislar, savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari qurilmoqda. Yil oxirigacha 8 ta bank filiali va 9 ta ma’muriy bino foydalanishga topshiriladi.
Davlatimiz rahbariga bosh rejaga asosan shaharning markaziy qismini batafsil rejalashtirishga oid ma’lumotlar berildi. Unga muvofiq, bu yerda Toshkent viloyati hokimligi, vazirlik va idoralar boshqarmalari, madaniyat ob’yektlari, universitet va maktablar, shifoxona, sport majmualari bo‘lishi rejalashtirilgan. Ko‘p qavatli uylar energiya tejaydigan materiallardan qurilishi ko‘zda tutilgan.